Zajęcia z osobami niewidomymi

Wczoraj, tj. 16.10.2019 r., w przedszkolu w Jabłonce gościliśmy dwie osoby niepełnosprawne – niewidome, Panią Barbarę z Nowego Targu oraz Pana Jacka z Ludźmierza. Przeprowadzili oni zajęcia z cyklu „Niewidomi, niepełnosprawni nie gryzą”, podczas których dzieci miały możliwość pełnego kontaktu z osobami niewidomymi. Podczas pogadanki dzieci dowiedziały się, w jaki sposób można udzielić pomocy osobie niepełnosprawnej na ulicy. Dzieci mogły poprowadzić osobę niewidomą przez salę, spróbować przejść przy użyciu laski, dotknąć i zobaczyć książeczkę napisaną zarówno alfabetem Braille’a jak i w trybie dla osób widzących. Nakierowywały słowami Panią Basię podczas nalewania wody do szklanki. Próbowały rozpoznać nazwy owoców przy pomocy zmysłu dotyku i węchu, mając zamknięte oczy.

Zajęcia przeplatane były wspólnymi zabawami ze śpiewem przy akompaniamencie Pana Jacka takimi jak „Stary niedźwiedź”, „Jedzie pociąg z daleka”, „Balonik”. Dzieci okazały pełne zrozumienie, akceptację i wykazały się wielką pomocą dla naszych gości.