Strona głowna  /  Terapia pedagogiczna
Terapia pedagogiczna
Krótka charakterystyka zajęć korekcyjno-kompensacyjnych

Terapia pedagogiczna to całokształt oddziaływań pedagogicznych skierowanych do dzieci ze specyficznymi trudnościami w uczeniu się. Oddziaływania te ukierunkowane są na usprawnianie zaburzonych funkcji, czyli korekcja oraz wspomaganie funkcji dobrze rozwijających się, w taki sposób, aby mogły być wsparciem dla funkcji zaburzonych lub mogłyby stać ich substytutem, czyli kompensacja. Stąd nazwa zajęć korekcyjno-kompensacyjnych.

W ostatnich latach zauważa się wzrost liczby dzieci w normie intelektualnej potrzebujących wsparcia w zakresie wyrównania deficytów funkcji rozwojowych. Najczęściej dysharmonie występują w analizatorze wzrokowym i słuchowym.
W związku z tym podejmuje się działania wspierające rozwój dzieci poprzez organizację dla nich zajęć mających na celu rozwijanie oraz wyrównywanie poziomu analizy i syntezy słuchowej i wzrokowej oraz sprawności manualnej. Są one propozycją pracy korekcyjno-kompensacyjnej jako jednego z zasadniczych ogniw oddziaływania pedagogicznego w przygotowaniu dzieci do podjęcia nauki
w szkole.

Zajęcia korekcyjno-kompensacyjne, obok logopedycznych oraz socjoterapeutycznych, to zajęcia specjalistyczne prowadzone w zakresie udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej.

W naszym przedszkolu taka forma pomocy psychologiczno-pedagogicznej również jest udzielana.

Terapeuta pedagogiczny: mgr Katarzyna Machaj

Konsultacje: